ספר תהילים

 

אחד הספרים הבולטים ביותר בתנ"ך הוא ללא ספק ספר תהילים. שם הספר תהילים הוא צורת רבים של המילה תהילה, שמשמעותה דבר שבח, ועל פי המסורת הוא משלב בתוכו מצד אחד קריאות שזעק דוד המלך לאל שיושיעו מייסוריו, ומצד שני פרקי שמחה והודאה. הספר מהווה אוסף של מזמורים שונים, כאשר כל מזמור עומד בפני עצמו כיצירה מוגמרת הכתובה בצורה פיוטית, פעם בחרוזים, ופעם לפי הא"ב.

במיסטיקה היהודית נהוג לייחס לספר סגולות רבות וכוח רוחני אדיר לשמירה ולהגנה. מזמורי תהילים ליוו את עם ישראל לאורך כל תקופות הגלות, ברגעי צער ושמחה, וגם אלו שחשו רחוקים מהיהדות, תמיד מצאו בספר רגיעה ועידוד. חכמי הקבלה לימדו כי הקורא בכוונה רבה את הפרק המיוחס למזלו יגביר את מזלו, ישחרר עיכובים וימשוך אליו שפע רב רוחני וגשמי.

ספר תהילים תמיד נמצא בלבם של כל בני ישראל, ולעיתים קרובות אף על גופם, מאחר והוא מותאם בצורה מוחלטת באופן אישי לכל אדם בכל מצב בו הוא נמצא. לכל מזמור משמעות סגולית משל עצמו בין אם למציאת בן או בת זוג, לפרנסה, לרפואה שלמה או להגנה. רצוי להחזיק ספר תהילים בכיס בכל עת, וזאת היות וחכמים ממליצים לקרוא מזמורי תהילים בכל מצב ובפרט בשעת צרה, שכן על פי האמונה היהודית סגולתם לעורר רחמים אלוהיים וסיוע שמיימי.