מדיטציה והתכוונות

אחד הכלים העוצמתיים ביותר לעבודה רוחנית ונפשית עצמית הוא המדיטציה. מדובר בפעילות שנעשית ביחידות לצורך השפעה על התודעה – המודעות העצמית, שיפור הקשר עם הנפש וכתוצאה מכך שיפור התפקוד היום-יומי והמגע עם אנשי ועולם. מדיטציה נעשית בטכניקות שונות שהמשותף להן הוא העבודה וההתייחדות של האדם עם עצמו בלבד. פרק הזמן הייעודי הזה נחוץ כדי להתנתק מהמולת העולם מסביב, להתנתק מדאגות השגרה ולמצוא את המקום שבו אפשר ליצור קשר בין הרוחני ונעלה שבנו – הנשמה – לבין האנרגיה הקוסמית שסביבנו, כפי שכל תרבות תופסות אותה  (בין אם ריבונו של עולם, הספירות, שאקטי, קונדליני ועוד).

מדיטציה וגיווניה

המדיטציה מוכרת במערב כטכניקה שהגיעה מהמזרח הרחוק יחד עם תורות שונות כמו יוגה וטאי צ'י, אולם היא מוכרת היטב גם ביהדות. הרמח"ל והאדמו"ר מחב"ד הציעו שניהם לדמות אור כדי לזרום אתו, ואחרי, כמו רבי נחמן מברסלב, ממליצים על התבודדות פיזית של ממש. כאמור, כל המשותף לכל השיטות הוא הדרישה מהאדם להקדיש זמן ומקום להתבוננות פנימית על מנת שיוכל לתקשר עם אותו חלק פנימי או עליון בנשמתו וביקום, הנמצא ברובד עמוק יותר שאינו בא לידי ביטוי בפעילות השגרתית שלנו. אנחנו מתנתקים מהסביבה על ידי התכנסות פנימית, התרכזות באמצעי משהו כמו מנטרה מסוימת שחוזרים עליה או בחפץ כמו נר דולק, או ציפה בריק. כל זאת על מנת להשיג את ההתעלות והשקט שמאפשרים לנו התבוננות עצמית בלי הסחות דעת.

מדיטציה ושפע רוחני

מדיטציה נועדה לשיפור התפקוד הרוחני שלנו בראש ובראשונה, כדי שממנו יושפע גם מצבנו הגופני, הגשמי, החומרי – בריאות, קשב וריכוז, אבל גם הדרך שבה אנחנו מנהלים את חיינו. כל זה נעשה מתוך הבנה מעמיקה יותר ולכן גם נדע לכוון יותר את צעדינו ומעשינו. כל מה שנצליח לתקן רוחנית יתקן גם את הפן המעשי והחומרי של חיינו. כל השפע העוטף אותנו בכל יום ובכל שעה משעות היום מחפש את הדרכים להגיע אלינו וכשאנחנו משפרים את עצמנו אנחנו תורמים ליצירת שפע רוחני בעולם ולאדם בכלל. שפע רוחני קשור בקשר הדוק עם שפע חומרי, ולכן כל תיקון, כל התכוונות במשיכת השפע הזורם ביקום מבורך. לשם כך נחוץ לדעת את התדר הנכון ולזכות בכך. מדיטציה עונה על הצורך של נפש האדם להגיע לתדרים הרוחניים ולהתחבר אליהם.